1. Home
  2. »
  3. Kırma Eleme Tesisi

KIRMA ELEME TESİSİ

Kırma eleme tesisleri farklı sertlikteki taşları istenilen ebatlara getirip ayrıştırmak için kullanılan; besleyiciler kırıcılar, elekler ve bantlardan oluşan bir tesistir. Bu tesisler inşaatlar, otoyollar, demir yolları, asfalt ve beton santrallerinde kullanılacak agregayı üretmek için kullanılmaktadır. Sürekli ve çok uzun projeler için sabit kırma eleme tesisleri, daha küçük ve kısa süreli projeler için mobil kırma eleme tesisleri kullanılmaktadır. Kırma eleme ve yıkama tesislerinin bir diğer adı da konkasör tesisleridir.

Kırma Eleme prosesi genelde 4 bölümden oluşmaktadır.
1- Kaba Kırma İşlemi Kırılacak olan malzeme kamyonla boşaltıldıktan sonra besleyici tarafından homojen bir şekilde çeneli, primer kırıcılara yüklenir ve en büyük ebattaki taşların bir boy küçük hale gelmesi için kırma işlemi gerçekleştirilir. Kırılan malzeme bantlarla diğer kırıcılara taşınır.
2- Orta ve İnce Ebatlı Kırma İşlemi İlk kırma işleminden çıkan malzemeler elekle elekten elendikten sonra, kırma işlemi için bantlı konveyör ile sekonder kırıcı, çeneli kırıcıya taşınır. Kırılan taşlar bant konveyör vasıtasıyla eleğe gönderilir ve çeşitli boyutlarda malzemeler ayrıştırılır.
3- En küçük Malzeme/Kum Yapımı Kırılan taşlar, daha fazla kırma ve şekillendirme için konik, dik milli veya darbeli kırıcıya (kum yapma makinesi) gönderilir ve en küçük haline getirilir.
4- Adım: Yıkama İnce öğütülmüş ve şekillendirilmiş malzemeler, kaba, orta ve ince kum için elek yardımı ile elenir. Temiz agrega isteniyorsa kum helezonuna gönderilerek yıkama işlemi gerçekleştirilir.

KONKASÖR TESİSİ EKİPMANLARI

img
Kırma Eleme Tesisi

Besleyiciler

Kırma eleme tesislerinde, kapasite arttırmak, kırıcılara giden malzeme ebatlarını ayarlamak ve bakım maliyetlerini düşürmek için besleyiciler kullanılmaktadır. Pi Makina kırma eleme tesislerinde kullanmak üzere vibrasyonlu besleyici, vargelli besleyici ve paletli besleyiciler üretmektedir. Bu besleyiciler kırma eleme tesisinde bunkerden ve silodan dışarı malzeme beslemek için kullanılır.

Sayfaya Git
img
Kırma Eleme Tesisi

Kırıcılar

Pi makina kırma eleme tesislerinde 4 çeşit kırıcı ( konkasör ) kullanmaktadır. Primer kırıcı, sekonder kırıcı, seyyar kırıcı, dik milli kırıcı. Kırıcılar malzemenin tipine ve özelliklerine göre sert ve daha iri tanelerden yumuşak ve daha ufak boyutlara ulaştırmaktadır. Primer kırıcılar mıcır gibi daha ufak taneli ürün elde etmekte kullanıllır. Sekonder kırıcı ikincil kırıcı olarak adlandırılır ve sabit yapıdadır. Yüksek orta ve düşük sertlikteki malzemelerde kullanılabilir. İşlevsellik bakımından mobilizasyonun önemli olduğu tesislerde seyyar kırıcılar tercih edilmektedir. Dik milli kırıcılar ise kırma çeneleri ayarlanabildiğinden istenilen her ebatta son ürün alınabilmesi ve dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır

Sayfaya Git
img
Kırma Eleme Tesisi

Mobil Kırıcılar

Mobil konkasör tesisleri hem kısa süreli projeler için hem de küçük agrega ocakları için kullanılmaktadır. Madencilik sektöründe, atık geri dönüşüm işlerinde, yol yapım gibi inşaat faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Mobil konkasör tesislerinin üzerinde darbeli, dik milli, çeneli kırıcı gibi her türlü malzemeyi kırabilecek ekipmanlar bulunmaktadır.

Sayfaya Git
img
Kırma Eleme Tesisi

Elekler

Kırma eleme tesisinin en önemli parçalarından biri olan elekler sabit ve seyyar elekler olarak iki gruba ayrılır. Elek seçimi elenecek malzemenin kapasitesi, nem oranı ve yıkamalı olup olmadığına göre yapılır. Elekler primer kırıcı, sekonder kırıcı, dik milli kırıcı ve seyyar kırıcılara giren malzemeleri istenilen boyutlarda ayrıştırılmasını sağlar. Pi makina üretimi elekler kullanılan malzeme kalitesi ve teknolojisi ile sorunsuz çalışma ve çok uzun yıllar dayanıklılığı ile ön plana çıkar.

Sayfaya Git
img
Kırma Eleme Tesisi

Kum Helezonları

Kum Helezonları, maden işletmeleri ve agrega işleme tesislerinde İhtiyaca göre tek milli ve çift milli olarak üretilmektedir

Sayfaya Git
img
Kırma Eleme Tesisi

Bant Konveyörler

Bant konveyörler beton santralleri, maden işletmeleri ve agrega işleme tesislerinde diğer ana ekipmalar arası malzeme iletimini sağlarlar. İhtiyaca göre sabit yada seyyar bant konveyörler üretilmektedir. Ayrıca Pi Makina tek milli ve çift milli kum helezonları da üretmektedir..

Sayfaya Git