1. Home
  2. »
  3. Fabrikalar
Fabrikalar

1972 yılında kurulan ilk fabrikanın kapasitesini genişletmek ve bazı ürün gruplarında seri üretim hattı oluşturmak adına 2016 yılında yeni fabrikasını kurmuştur. Ankara Gölbaşı’nda kurulan Pi Makina Fabrikası, bugün 2 ayrı yerleşkede toplamda 800 bin metrekarelik çalışma sahasına sahip üretim holleriyle Türkiye’nin %100 yerli sermaye ile işletilen nadir şirketlerinden biri olarak yoluna devam etmektedir.

Kurulduğu günden bugüne, ürettiği makine ve ekipmanlarda sunduğu kaliteden ödün vermemek adına, teknolojik ilerlemeleri yakından takip ederek, ürünlerini günün koşullarına göre yeniden kurguladığı bir üretim süreci oluşturmayı başarmıştır.

Yüksek kabiliyetli ve dinamik Ar-Ge, İmalat Mühendisliği, Kalite Kontrol Departmanlarının yanı sıra Talaşlı imalat, Dişli İmalat, Isıl işlem, Modelhane, Kaplama, Boyama ve Kumlama gibi atölyeleri sayesinde hemen hemen tüm imalat yöntemlerini barındıran bir tesis olarak hizmet vermektedir.

Beton santrallerinden beton pompalarına, kule vinçlerden kırma eleme tesislerine, kazıcı yükleyicilerden ekskavatörlere güçlü, verimli ve güvenilir iş ve inşaat makinaları ile ayrıca on-road, off-road araçlar ile sektör ihtiyacına oldukça geniş bir yelpazede cevap verebilmektedir. Ayrıca üstün dişli tasarım ve imalat kabiliyetleri ile piyasaya, ara şanzımanlar, diferansiyeller, redüktörler gibi güç aktarma organları ve ön-arka aks imalatları yapılabilmektedir. Bunun yanında Pİ MAKİNA, termik santraller, daimi baraj teçhizatları, petrol sondaj tesisleri gibi çelik konstrüksiyona dayalı anahtar teslimi komple sanayi tesislerini ve sahip olduğu güvenlik belgeleri ile birçok özel savunma sanayi projesini başarıyla tamamlamıştır.

0
Üretim Bölümü
0 +
Fabrika Alanı (m²)
0 +
Uzman Çalışan
0 +
Robot, CNC Makina

Isıl İşlem

Pi Makina ısıl işlem fabrikasısın teknoloji yeni fırınları ve tezgahları ile 2006 yılından itirabaren hizmet vermektedir. Duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda günümüze kadar yatırımlarını devam ettirmiş ve kapasitesini arttırmıştır. Bilgisayar destekli atmosfer kontrollü fırınlarda kullanılan simülasyon programı sayesinde istenilen değerler sağlanmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede geçmişte yapılan operasyonların tekrarı sorunsuz şekilde sağlanabilmektedir. Fırınların sıcaklık kalibrasyonları ve sıcaklık dağılım testleri düzenli olarak her yıl yapılmaktadır.
Gerçekleştirilen her operasyon için doğru ve homojen sıcaklık sağlanmaktadır. CNC kontrollü yüksek frekanslı indüksiyon ile sertleştirme ve doğrultma presi tezgahlarımızda yapılan tüm operasyonlar kayıt altına alınmakta ve tekrarlanabilirliği sağlanmaktadır. Bilgisayar kontrollü plasma nitrasyon fırınımız ile ısıl işlem yatırımımız zenginleştirilmiştir.

Dişli ve Talaşlı İmalat

Dişli fabrikamızdaki düz ve helis (iç ve dış) dişliler, düz konik ve spiral konik dişliler açabilmektedir.
Sementasyon, İndüksiyon ve Nitrasyonla sertleştirilerek; Taşlanmış veya Raspalanmış olarak, Manyetik Partikül testinden ( Çatlak kontrolü ) geçmiş, DIN, AGMA ve ISO normlarına uygun olarak imal edilirler.
Dişlilere ait tüm nosyonlar; CNC destekli Dişli Çizim tezgahlarıyla değerlendirilerek, müşterinin istediği kalitede raporlandırılmış olarak teslim edilir.

Kalite Kontrol

Kalite Kontrol Laboratuvarı bünyesinde çeşitli boyutsal ölçümler, spektal analiz cihazı ile malzeme kalite tespiti için çekme, eğme ve darbe testleri kaplama-boya işlemleri sonrası kalınlık ölçümleri gerçekleştirilmektedir.

Tahribatsız muayene işlemleri kapsamında yüzey sertleştirme işlemleri olan sementasyon ve indüksiyonla sertleştirme işlemleri sonrası yüzey çatlakları manyetik test yöntemiyle muayene edilebilmekte, malzeme iç hataları tespiti için ultrasonik muayene tekniği kullanılmaktadır.

Otomasyon ve Yazılım

Fabrikamızın ihtiyacı olan bütün ürünler elektrik imalat bölümümüzde imal edilmekte olup şalt malzemesi olarak Schneider marka ürünler kullanılmaktadır.

Bir çok alanda olduğu gibi yine kendi ekibimiz tarafından yapılan Beton Santralleri ve Kule Vinçlerle ilgili yazılımlarda ise PLC olarak Mitsubishi Markası tercih edilmektedir.

Ayrıca her türlü kart imalatı ve tamiratı da elektronik laboratuvarlarımızda yapılabilmektedir.