Beton Pompası Operatörünün Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kamyon üstü beton pompaları için kurulum safhası oldukça önemlidir. Beton Pompası kurulumunda sabitleme ayaklarından zemine aktarılacak olan yükler göz önünde bulundurularak uygun zemin yapısı sağlanmalıdır. Yumuşak zeminlerde ayakların altı takozlarla desteklenmelidir. Mümkün mertebe eğimli yüzeylere kurulum yapmaktan kaçınılmalıdır.

Dar alanda kurulum yapma durumu söz konusu ise, bomların çalışma alanına göre sabitleme ayaklarının açılımları dikkatli bir şekilde yapılmalıdır, denge açısından bu oldukça önemlidir.

Beton pompasının izin verilen maksimum çalışma açısı aşılmamalıdır. Beton Pompasının çalışma alanı içerisinde havai elektrik hatlarının olması riskli bir durumdur.

Operatörün böyle bir durumda çok daha dikkatli olması gerekir. Bunların haricinde Beton pompasının çalışması sırasında herhangi bir problemle karşılaşmamak için; pompayı çalıştırmadan önce aracın yürüyen aksamlarını, elektrik ve elektronik aksamlarını, pompanın hidrolik ve mekanik sistemini ve emniyet sistemlerinide kontrol etmelidir.