Teknik özellik
Kule Vinç Nedir

Kule vinçleri genellikle şantiyelerde sabit yada hareketli bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelik yapılı bir makinedir. Kule gibi yükselen bir gövdesi olduğundan bu şekilde isimlendirilmiştir.

Kule Vinci oluşturan komponentlerin ; Ayak kompleksi, mastlar, bom, denge bomu,ayak denge taşları, kuyruk denge ağırlıkları ve tırmanma kafesidir.Kendi kendine yükselebilen kule vinçlerde ayrıca yükselme aparatı bulunmaktadır . Kule Vinç ekipmanları ile ilgili detaylı yazıyı bu dökümanda bulabilirsiniz.

Kule Vinç ayak

Kule vinçlerinde ayak şasesi kullanım alanlarına göre seviyelemeli sabit ayak, hareketli ayak ve ankraj şase (betona gömülü) ayak olmak üzere 3 farklı şekilde kullanılmaktadır.

kule vinç denge taşları

Kule vincinin güvenli çalışması için dengede olması şarttır. Bundan dolayı denge taşları kullanılmaktadır. Taşlar dengeyi sağlayacak şekilde çaprazlama olarak dizilir ve denge ağırlığına ulaşıncaya kadar devam edilir. Kulenin yüksekliğine ve bomun uzunluğuna göre taş sayısı değişmektedir.

kule vinç mast

Kule vincinin gövdesini oluşturan ve yükselmesini sağlayan kule elemanları (mastlar) kullanılmaktadır. Ayrıca operatörün kabine gideceği tek yol burasıdır. Mastlar üzerinde CE standardı gereğince adapte edilmiş olan dinlenme platformları mevcuttur.

kule vinç bom

Bomlar, üzerinde troley (şaryo) adı verilen makaralı bir sistemle yükün ileri-geri hareketinin sağlandığı kısımdır. Bom boyu vincin çalışma alanını ifade etmektedir. Taşıma, imal edilebilirlik ve montajı kolaylaştırmak amacıyla bomlar modül-modül üretilip daha sonra birbirine eklenerek montajlanmaktadır.

kule vinç kurulumu dikkat edilmesi gerekenler

Kule vinçlerinin kurulacağı saha vincin çalişmasi için elverişli olmalıdır. Vincin yükseltilmesi halinde çalişmasini engelleyecek bina, enerji hatları, baca ve çevredeki diğer vinçler gibi yapılar dikkate alınmalıdır.

Vinç operatörünün vinç ile güvenli şekilde çalışılmasının sağlanması için dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur. Öncelikle, kule vinci operatörünün bu konuda eğitimli, deneyimli ve sertifikalı olması gerekmektedir. Operatör vincin kullanma kılavuzunda yer alan çalışma şartlarını ve şantiyedeki mevcut diğer şartları (rüzgar hızı, görüş mesafesi v.b) kontrol etmek zorundadır.

Pi Makina Kule Vinçleri rakiplerine göre kullanıcıya birçok avantaj sağlar. Üretim teknolojisi diğer yerli üreticilere göre en üst düzeydedir. Kullanılan tüm malzemeler önce kalite kontrol labaratuvarında test edilip onaylandıktan sonra imalata girer.

kule vinç denge bomu

Vincin arka kısmına, yükleri taşıyan bomu dengelediği için denge bomu(karşı bom) adı verilmektedir. Denge bomu üzerinde kuyruk, kaldırma tamburu, kabin, kabin platformu ve dönüş dişli grubu vardır.

pi makina facebook sayfasi pi makina twitter sayfasi pi makina youtube sayfasi 

Pi Makina Otomotiv İns.Mak.Paz.İhr.İth.San ve Tic. Ltd Sti. G.O.P Mah. 79/1 Sok. No:6 PK:10-11 06831 Gölbaşı - Ankara
Tel: 0312 484 08 00       Faks: 0312 484 14 36      Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

**Web sitemizde bulunan ürün teknik özellikleri üretilecek veya stokta bulunan ürüne göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle lütfen güncel ürün teknik özelliklerini isteyiniz.

sertifikalar