Beton Santrali Ana Şase

Ana ünite, standart olarak “Mikser”, “Tartım Grubu”, “Agrega Bekletme Bunkeri” ve diğer yardımcı ekipmanları kapsar.

a-) Tartım grubu
Agrega harici diğer malzemelerin, yani, çimento, su, katkı, buz, mikrosilika gibi malzemelerin tartımlarının gerçekleştiği bölümdür.

Reçetede belirlenen ölçüdeki malzemeler, kontrollü olarak ilgili tartım haznesine aktarılarak, yük hücrelerinden (Load-cell) alınan verilerle tartılarak belirlenir.

Load cell :
Çimento, silolardan çimento helezonlarıyla; su, bir su rezervuarından su pompası yardımıyla, katkı; bir katkı tankından bir katkı pompası yardımıyla diğer malzemelerde yine benzer şekillerde tartılacak hazneye iletilir.

Su pompası :
Tartımı biten beton / harç imalatında kullanılacak tüm malzemeler tartılarak hazır duruma geldiğinde, sırasıyla haznelerin klapeleri açılarak “Mikser” içerisine boşalması sağlanır.

b-) Mikser
Mikser, beton/harç üretimi için gerekli malzemelerin toplandığı ve bir hazne içerisinde malzemenin homojen bir yapıya kavuşana kadar karıştırıldığı ve nihai ürünün meydana geldiği makinadır. Mikserler, santral tipine ve isteğe bağlı olarak çeşitli kapasitelerde ve modellerde olabilir. Karışım süresi sonunda üretimi tamamlanan beton/harç, mikser boşaltma kapağının açılmasıyla transmikserlere ya da istenen kısıma boşaltılır.

c-) Agrega Bekletme Bunkeri
Konveyörle miksere besleme yapıldığında çevrim süresi içerisinde mikserin karışımını tamamlamamış olma ihtimalinden dolayı ve agrega tartım + yükleme süresinin uzun olmasından dolayı bekletme bunkeri kullanılarak tartılan malzeme hazır bir şekilde beton mikserinin üzerinde bekletilir.

d-) Diğer Ekipmanlar
Bu ekipmanlara ek olarak bir beton santrali için oldukça önemli olan başka ekipmanlar da mevcuttur. Bu ekipmanları, vanalar, pompalar, elektriksel ekipmanlar (pano, PC vs..), hidrolik ve pnömatik ekipmanlar olarak sayabiliriz.